کارشناسی سنجش وپایگاه اطلاعاتی آموزش وپرورش ناحیه یک همدان

باسلام.....ورود شمارابه این وبلاگ خوش آمد می گوییم

کارشناسی سنجش وپایگاه اطلاعاتی آموزش وپرورش ناحیه یک همدان

باسلام.....ورود شمارابه این وبلاگ خوش آمد می گوییم

کارشناسی سنجش وپایگاه اطلاعاتی آموزش وپرورش ناحیه یک همدان

مدیروبلاگ:امیر وطنی هویدا

نویسندگان
پیوندها

نکات مهم در خصوص ترک تحصیل

دوشنبه, ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۹:۲۳ ب.ظ

نکات مهم در خصوص ترک تحصیل

همکاران محترم در خصوص دانش آموزان ترک تحصیل و انصراف از تحصیل دقت داشته باشند چنانچه دانش آموزی دارای نمره پایانی 1 در کارنامه خویش باشد( حتی یک درس از دروس اصلی ) ، نمی توان برای چنین دانش آموزی ، وضعیت ترک تحصیل در کارنامه ثبت نمود  و برای اینگونه دانش آموزان باید در ستون نمرات نوبت دوم  ، غیبت ثبت شده و اعلام نتیجه شده و کارنامه تحصیلی صادر شود.

البته چنانچه این دانش آموز ، پایه اول باشد با استناد به مصوبه 871 ( 91/06/20 ) شورای عالی می تواند در سال آینده پایه اول را تکرار نماید اما در دیگر پایه ها مجاز به تکرار پایه نمی باشد.

همکار محترم جهت اطلاع از دیگر جزئیات وضعیت ترک تحصیل در مقطع متوسطه و پیش دانشگاهی

 

نکته1 : ترک تحصیل  قبل از امتحانات نوبت اول ، جزء سنوات تحصیلی مجاز دانش آموز محاسبه نمی شود. ( با استناد به تبصره 2 ماده 5 آیین نامه آموزشی متوسطه و تبصره 2 ماده 7 و تبصره ماده 19 آیین نامه پیش دانشگاهی سالی واحدی ) و ترک تحصیل بعد از امتحانات نوبت اول ، جزو سنوات تحصیلی محاسبه می شود . بنابراین دانش آموزی که بعد از امتحانات نوبت اول ترک تحصیل می نماید ( یعنی همه دروس صفر می گردد ) برابر ضوابط در پایان سال تحصیلی ، چنانچه دانش آموز پایه اول باشد با کلیه دروس صفر به پایه دوم می رود و چنانچه دانش آموز پایه دوم باشد با کلیه دروس صفر به پایه سوم می رود و چنانچه دانش آموز پایه سوم باشد با کلیه دروس صفر در خرداد ماه می تواند در دوره تابستانی و دی ماه ادامه تحصیل داده و در صورت باقی ماندن برخی دروس پس از دیماه به بزرگسالان انتقال یابد . ( با استناد به رای 750 شورای عالی و نامه شماره 4138/400 15/05/86 وزارت )

نکته 2 : درج کلمه غایب در لیست ریزنمرات  توسط دبیر و ثبت کد 98 در رایانه برای دانش آموزانی که بعد از نوبت اول ترک تحصیل می نمایند ، الزامی است .

تذکر مهم ماده واحده ( مصوبه 871 جلسه شورای عالی مورخه 20/06/91 ) :         دانش آموزان پایه اول متوسطه که بعد از امتحانات نوبت اول به دلیل غیبت غیرموجه ترک تحصیل می کنند ، می توانند در سال تحصیلی بعد با رعایت سایر شرایط در پایه مذکور ( پایه اول ) ثبت نام کنند و ادامه تحصیل دهند . ترک تحصیل این قبیل افراد جزو سنوات تحصیلی منظور نمی شود.

                                ترک تحصیل در دوره پیش دانشگاهی

( با استناد به ماده 51 و 52 آیین نامه سالی واحدی پیش دانشگاهی )

چنانچه دانش آموز در فاصله زمانی بعد از ثبت نام و قبل از شرکت در امتحانات پایانی نوبت اول ترک تحصیل کند ( هرچند نمره ارزشیابی مستمر داشته باشد ) برای وی کارنامه با ذکر مراتب ترک تحصیل صادر می شود و آن سال جزو سنوات تحصیلی وی محاسبه نمی شود و اگر دانش آموزی بعد از امتحانات نوبت اول ترک تحصیل نماید در کلیه دروس نوبت دوم غایب غیر موجه منظور و اعلام نتیجه شده و کارنامه صادر می شود و آن سال جزو سنوات تحصیلی وی منظور می شود.

نکته بسیار مهم : آنچه در رابطه با دانش آموزان ترک تحصیل کننده قبل از امتحانات پایانی نوبت اول در مقطع متوسطه و پیش دانشگاهی حائز اهمیت است ، این است که پس از آنکه در سیستم دانش آموزی دانا وضعیت چنین دانش آموزانی را از حالت فعال به ترک تحصیل تغییر دادیم باید حتما بلافاصله نسبت به تثبیت وضعیت جدید ( ترک تحصیل ) ایشان در سیستم دانا از طریق گزینه اصلاح اتوماتیک وضعیت دانش آموزان ترک تحصیل  ، اخراج و ضمن سال رفته در منوی نقل و انتقال اطلاعات و در مرحله بعد نسبت به صدور کارنامه تحصیلی سالیانه و محاسبه و چاپ کارنامه کلی دانش آموز اقدام کرد و در صورتی که وضعیت دانش آموز در این کارنامه ها ترک تحصیل درج شده باشد ، وضعیت دانش آموز تثبیت شده و مشکلی نخواهد داشت .( وضعیت چنین دانش آموزی  در پایان سال نباید ناتمام باشد البته دقت فرمایید که وضعیت دانش آموز با وضعیت دوره ، دو موضوع جدا از هم می باشند )


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۲/۱۴
امیر وطنی هویدا

نظرات  (۳)

باسلام و با تشکر از مطالب مفیدی که ارائه میدهید. می خواستم بدانم اگر دانش آموز پایه سوم نظری بعد از امتحانات نوبت دوم به دلایلی از مدرسه اخراج گردد . برای امتحانات نهایی معرفی نگردد . چگونه کارنامه ای برای این دانش آموز باید صادر گردد تا سیستم مدرسه دچار مشکل نگردد.
پاسخ:

باسلام

اخراج دانش آموزازمدرسه طبق مقررات وطی مراحلی صورت میگیرد.واخراج دانش آموز بعدازامتحانات نوبت دوم که به سامانه برگزاری امتحانات نهایی معرفی شده است امکان پذیرنمی باشد.

با سلام می خواستم بدانم دانش آموزی که از اول مهر یا آبان به مدرسه نمی آید باید در سناد برای او ترک تحصیل زده شود یا نه و همچنینی در سناد تاریخ ترک تحصیل را چه باید بزنیم . با تشکر از راهنما یی شما 
پاسخ:
با سلام برای دانش آموز مذکور دقیقا اززمان ترک تحصیل درسناد ترک تحصیل زده میشود.
اگر دانش آموزی در سناد  به اشتباه ترک تحصیل زده شود چه باید کرد؟ با سپاس

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی